محصولات 💯 اصل را از سایت متدکالا دریافت نمایید

محصولات با جدیدترین تاریخ تولید ارسال خواهد شد ⌛

محصولات 💯 اصل را از سایت متدکالا دریافت نمایید

محصولات با جدیدترین تاریخ تولید ارسال خواهد شد ⌛

08644223818

10 روش درمان ریزش مو زنانه

ریزش موی زنانه به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک ، تغییر سطح هورمون یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ممکن است اتفاق بیفتد. گزینه های مختلف درمانی برای ریزش موی زنانه وجود دارد ، از جمله داروهای موضعی مانند Rogaine. گزینه های دیگر شامل نور درمانی ، ادامه مطلب

ریزش مو زنانه
بازدید 147

ریزش موی زنانه به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک ، تغییر سطح هورمون یا به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری ممکن است اتفاق بیفتد.

گزینه های مختلف درمانی برای ریزش موی زنانه وجود دارد ، از جمله داروهای موضعی مانند Rogaine. گزینه های دیگر شامل نور درمانی ، هورمون درمانی یا در بعضی موارد پیوند مو است.

رژیم غذایی مفید و حفظ یک سبک زندگی سالم همچنین می تواند به سالم ماندن مو کمک کند.

1. مینوکسیدیل

موضوعات مختلفی می تواند باعث ریزش موی زن شود.

سازمان غذا و دارو (FDA) ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تأیید می کند. افراد تحت نام Rogaine و سایر مارک های عمومی فروخته شده می توانند Minoxidil موضعی را بدون نسخه (OTC) خریداری کنند. مینوکسیدیل هم برای مردان و هم برای زنان بی خطر است و افراد پس از استفاده از آن میزان رضایت بالایی را گزارش می کنند.

مینوکسیدیل رشد موها را تحریک می کند و ممکن است چرخه رشد آنها را افزایش دهد. این می تواند باعث ضخیم شدن موها و کاهش ظاهر لک یا ریزش موی سر شود.

درمان با مینوکسیدیل در دو غلظت موجود است: محلول 2٪ برای به دست آوردن بهترین نتیجه به دو بار در روز نیاز دارد ، در حالی که محلول یا کف 5٪ به استفاده روزانه نیاز دارد.

در حالی که غریزه ممکن است انتخاب راه حل قوی تر باشد ، اما این ضروری نیست. مطالعات ارسال شده به ژورنال بین المللی پوست زنان و مجله آکادمی پوست آمریکا نشان داد که 2٪ مینوکسیدیل برای زنان مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک یا طاسی الگوی مؤثر است.

اگر شخصی با مینوکسیدیل موفقیت پیدا کرد ، باید به طور نامحدود استفاده از آن را ادامه دهد. هنگامی که فرد استفاده از ماینوکسیدیل را متوقف می کند ، موهای وابسته به رشد این دارو احتمالاً طی 6 ماه از بین می روند .

عوارض جانبی مینوکسیدیل بسیار نادر و عموماً خفیف است. برخی از خانمها ممکن است تحریک یا واکنش حساسیتی به مواد تشکیل دهنده موجود در محصول مانند الکل یا پروپیلن گلیکول را تجربه کنند. تعویض فرمول یا امتحان کردن مارک های مختلف ممکن است علائم را کاهش دهد.

همچنین برخی از خانمها هنگام استفاده از ماینوکسیدیل ممکن است در ابتدا ریزش مو را تجربه کنند. این حالت معمولاً بعد از چند ماه اول درمان با تقویت مو متوقف می شود.

علاوه بر این ، سوء استفاده از مینوکسیدیل یا استفاده از آن در پیشانی یا خیلی زیاد گردن ممکن است باعث رشد مو در این مناطق شود. برای جلوگیری از این عوارض جانبی فقط ماینوکسیدیل را روی پوست سر بمالید.

مینوکسیدیل برای خرید در فروشگاه ها و بصورت آنلاین در دسترس است.

2. نور درمانی

نور درمانی سطح پایین ممکن است به تنهایی درمان کافی برای ریزش مو نباشد ، اما ممکن است برای تقویت اثر سایر درمان های ریزش مو مانند مینوکسیدیل عمل کند.

یک کارآزمایی که در ژورنال پوست و پوست ، ژنتیک و هپاتولوژی به ژورنال ارسال شده است ، نشان داد که در مقایسه با گروههای کنترل ، افزودن نور کم به درمان 5٪ مینوکسیدیل به طور منظم برای آلوپسی آندروژنتیکی به بهبودی موها کمک کرده و رضایت کلی شرکت کنندگان از درمان آنها را نشان می دهد. .

محققان برای کمک به تقویت این نتایج باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

3. کتوکونازول

داروی کتوکونازول ممکن است در بعضی موارد مانند آلوپسی آندروژنتیک ، که در آن التهاب غده های مو اغلب به ریزش مو کمک می کند ، به درمان ریزش مو کمک کند .

یکی از بررسی های ارسال شده به ژورنال بین المللی پوست زنان ، خاطرنشان کرد: کتوکونازول موضعی ممکن است به کاهش التهاب و بهبود قدرت و ظاهر مو کمک کند.

کتوکونازول به عنوان یک شامپو موجود است. Nizoral بهترین مارک شناخته شده است و برای خرید از طریق پیشخوان و بصورت آنلاین در دسترس است . Nizoral حاوی غلظت کم کتوکونازول است ، اما غلظت های قوی تر نیاز به تجویز پزشک دارد.

4- کورتیکواستروئیدها

برخی از زنان نیز ممکن است به تزریق کورتیکواستروئید پاسخ دهند. پزشکان از این روش درمانی فقط در صورت لزوم ، برای شرایطی مانند آلوپسی آرئاتا استفاده می کنند . آلوپسی آرئاتا منجر به ریزش موهای فرد در لکه های تصادفی می شود.

طبق اعلام بنیاد ملی آلوپسیا آرته ، تزریق کورتیکواستروئیدها به طور مستقیم به وصله بدون مو ممکن است رشد جدید مو را ترغیب کند. با این حال ، این ممکن است مانع از ریزش موهای دیگر شود. کورتیکواستروئیدهای موضعی که به عنوان کرم ، لوسیون و سایر آماده سازی ها موجود هستند ، ممکن است ریزش مو را نیز کاهش دهند.

5- پلاسمای غنی از پلاکت

شواهد اولیه نشان می دهد که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ممکن است به کاهش ریزش مو نیز کمک کند. تزریق غنی از پلاسما شامل یک پزشک است که خون فرد را ترسیم می کند ، پلاسمای غنی از پلاکت را از خون جدا می کند و مجدداً آن را به قسمت داخل پوست سر در مناطق آسیب دیده تزریق می کند. این به سرعت بخشیدن به ترمیم بافت کمک می کند.

بررسی اخیر ارسال شده برای جراحی زیبایی پلاستیک خاطرنشان کرد: اکثر مطالعات نشان می دهد که این روش درمانی باعث کاهش ریزش مو ، افزایش تراکم مو و افزایش قطر هر مو می شود.

با این حال ، از آنجا که اکثر مطالعات تاکنون بسیار ناچیز بوده اند ، این بررسی خواستار تحقیقات بیشتر با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت برای آلوپسی آندروژنی است.

6. هورمون درمانی

اگر عدم تعادل هورمون ناشی از یائسگی ، به عنوان مثال ، باعث ریزش مو شود ، پزشکان ممکن است نوعی هورمون درمانی را برای اصلاح آنها توصیه کنند.

برخی از درمانها ممکن است شامل کنترل بارداری قرص و درمان جایگزینی هورمون برای هر دو استروژن یا پروژسترون .

سایر امکانات شامل داروهای ضد آندروژن ، مانند اسپیرونولاکتون است . آندروژن ها هورمون هایی هستند که می توانند ریزش مو را در برخی از خانمها بویژه در مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک که به طور معمول آندروژن بیشتری تولید می کنند ، تسریع کنند.

آنتی آندروژن ها می توانند تولید آندروژن ها را متوقف کرده و از ریزش مو جلوگیری کنند. این داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند ، بنابراین همیشه با پزشک درمورد اینکه چه چیزی را باید انتظار داشته باشید و اینکه آیا آنتی بادی ها مناسب هستند یا خیر ، صحبت کنید.

7. کاشت مو

در مواردی که فرد به خوبی به درمانها پاسخ ندهد ، پزشکان ممکن است پیوند مو را توصیه کنند . این امر شامل گرفتن قطعات کوچک پوست سر و اضافه کردن آنها به قسمت های طاسی است تا به طور طبیعی مو در ناحیه افزایش یابد. درمان کاشت مو می تواند پرهزینه تر از سایر روش های درمانی باشد و برای همه مناسب نیست.

8- از شامپوهای ریزش مو استفاده کنید

برخی ریزش مو جزئی ممکن است به دلیل منافذ مسدود شده در پوست سر اتفاق بیفتد. استفاده از شامپو های دارویی که برای پاک کردن منافذ از سلول های مرده پوست طراحی شده اند ، ممکن است به تقویت موهای سالم کمک کند. این ممکن است به پاک کردن علائم جزئی ریزش مو کمک کند.

9. یک رژیم غذایی مغذی بخورید

همچنین رژیم غذایی سالم باعث رشد طبیعی مو نیز می شود. به طور معمول ، یک رژیم غذایی سالم شامل غذاهای متنوعی از جمله بسیاری از سبزیجات و میوه های مختلف است. اینها بسیاری از مواد مغذی و ترکیبات اساسی را فراهم می کند که به سالم ماندن پوست و مو کمک می کند.

در اینجا درباره رژیم و سایر داروهای خانگی برای رشد مو بیشتر بدانید.

همچنین ممکن است سطح آهن در سلامت موها نقش داشته باشد. زنانی که ریزش مو دارند می توانند به پزشک مراجعه کنند تا آزمایش خون را بررسی کند که آیا فقر آهن دارند. پزشک ممکن است توصیه کند رژیم غذایی غنی از آهن یا مصرف یک مکمل آهن را توصیه کند.

در مورد پیوند بین فقر آهن و ریزش مو بیشتر بدانید.

10. ماساژ پوست سر

ماساژ پوست سر ممکن است گردش در منطقه را افزایش داده و به تمیز کردن شوره سر کمک کند . این به سالم نگه داشتن پوست سر و فولیکول های مو کمک می کند.

علل

شایع ترین علت ریزش مو در زنان ، آلوپسی آندروژنتیک است که پیوندهای محکمی با ژنتیک دارد و می تواند در خانواده ها اجرا شود.

براساس ژورنال بین المللی پوست زنان ، ریزش مو از آلوپسی آندروژنتیک ممکن است در سنین جوانی شروع شود. بعضی از خانمها ممکن است در اواخر نوجوانی یا اوایل دهه بیست سالگی موهای خود را از دست بدهند ، اگرچه ممکن است اکثر خانمها تا 40 سالگی یا بزرگترها شروع به ریزش موهای خود نکنند.

هر دو جنس نر و ماده می توانند آلوپسی آندروژنتیک ایجاد کنند ، اما آنها از طرق مختلف آن را تجربه می کنند. مردان تمایل دارند خط موهای زائد یا لکه ای طاسی بالای سر خود را تجربه کنند ، در حالی که زنان تمایل دارند علائم مختلفی را نشان دهند.

در خانمها ، فراق شدن در مرکز مو اغلب مشخص تر یا گسترده تر می شود. زنان نیز ممکن است موهای نازک را تجربه کنند و موها ممکن است بطور کلی نازک تر و لکه دار به نظر برسند.

این علائم ناشی از نازک شدن هر رشته مو است. موها همچنین چرخه عمر کوتاه تری دارند و موها فقط برای یک دوره کوتاه تر روی سر می ماند.

الگوی زن ریزش مو یک وضعیت پیشرونده است. در ابتدا فقط خانمها ممکن است متوجه یک پارگی کمی گسترده تر در موهایشان شوند ، اما با پیشرفت علائم ، این امر قابل توجه تر می شود.

اشکال دیگر آلوپسی ، مانند آلوپسی آرئاتا ، ممکن است باعث یک یا چند لکه طاسی کامل شود.

سایر عوامل ممکن است در ریزش مو نقش داشته باشند ، مانند شرایط التهابی که بر عدم تعادل پوست سر و هورمون تأثیر می گذارد. اگر فرد به درمانهای معمولی پاسخ ندهد ، پزشكان ممكن است بخواهند این دلایل احتمالی را بررسی كنند.

مقابله با ریزش مو

در حالی که از دست دادن مو در سنین جوانی ممکن است نگران کننده باشد ، ریزش مو برای بسیاری از افراد با افزایش سن واقعیت دارد. یک مطالعه ارسال شده به ژورنال پوستی ، ونولوژی و کبد شناسی هندی هند خاطرنشان کرد که تا 75 سالگی زنان 75 درصد از ریزش مو از آلوپسی آندروژنتیکی تا 65 سالگی تجربه می کنند.

در حالی که بسیاری از خانم ها در جوانی به دنبال راه هایی برای درمان ریزش مو هستند ، در بعضی مواقع ، بیشتر افراد ریزش مو را به عنوان بخشی طبیعی از روند پیری می پذیرند.

برخی از افراد ممکن است انتخاب راه پوشیدن سر یا کلاه گیس به عنوان راه حل ریزش مو را انتخاب کنند. برخی دیگر با پوشیدن مدل مو کوتاهتر که ممکن است موهای نازک را کمتر نمایان کند ، با موهای پیر خود کار می کنند.

خلاصه

ریزش مو می تواند هم در مردان و هم در خانمها تأثیر بگذارد. ریزش مو در زنان ممکن است علل مختلفی داشته باشد ، اما شایع ترین آن آلوپسی آندروژنتیک است.

انواع مختلفی از درمان های ریزش مو برای زنان وجود دارد ، از جمله روش های درمان ریزش مو OTC که عموما مؤثر هستند. هرکسی که ریزش مو داشته باشد باید به پزشک خود مراجعه کند که می تواند هر یک از عوامل اساسی را تشخیص دهد.

اگر پزشك مشكوك باشد علت اصلی دیگری وجود داشته باشد یا فرد به خوبی به درمان های OTC پاسخ ندهد ، دیگر گزینه های درمانی را جستجو خواهد كرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید